dr Marek Kowalski

Wykładowca WSA

Logo WSA / Charakteryzacja

Urodził się w 1954 r. w Ćmielowie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. W latach 1974-79 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowniach prof. S. Słoniny i prof. B. Chmielewskiego. Od 1979 roku pracuje na Wydziale Rzeźby jako asystent prof. S. Kulona. Samodzielnie prowadzi pracownię Technologii Drewna. W Wyższej Szkole Artystycznej prowadzi Pracownię Rzeźby.

W latach 2009-2012 współprowadził autorską galerię Artprzychodnia na warszawskich Bielanach. W galerii odbywały się indywidualne wystawy malarstwa, grafiki, fotografiki i rzeźby uznanych artystów. Jest autorem kilku filmów rejestrujących własne podróże, z których „Nepal” był prezentowany w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz w galerii Artprzychodnia. Początkowo tworzył w różnych technikach jak brąz, ceramika, papier mache. Był także autorem performance. Z czasem jego specjalnością stały się drewniane figury parafrazujące rzeźby gotyckie. Wykonane są one na podstawie szczegółowych studiów rzeźby z tamtej epoki (drewno, technika wykonania polichromii, złocenia). Brał udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Zajmuje się głównie rzeźbą w drewnie, jest autorem prac do licznych scenografii filmowych i teatralnych. Ponad to współpracował z Wojciechem Siemionem – realizacja scenografii w Teatrze Stara Prochownia, Krzysztofem Zalewskim – wykonanie dużych figur animowanych dla Teatru TV, Januszem Wiśniewskim – wykonanie figur do przedstawienia Koniec Europy i Życie jest cudem, Januszem Józefowiczem i Markiem Chowaƒcem przy spektaklu Piotruś Pan, Januszem Sosnowskim – wykonanie replik rzeźb rzymskich dla filmu Quo Vadis.

Nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienie w konkursie na pomnik Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze.

Nagroda Rektorska III stopnia w 1981r.

Ważniejsze wystawy:< 1984 Pole Widzenia, Galeria Dziekanka, Warszawa/ Galeria Labirynt Lublin 1985 Trawki, Galeria Młodych ,Warszawa 1986 Trawki, pokaz uliczny Warszawa 1987 Frankenstein, Galeria U Warszawa 1988 Ka Pa Ka Pu Ka Gi, Dom Sztuki Warszawa 1988 Układ pionowy, Galeria Młodych Warszawa 1990 Układ pionowy II, Galeria 3A 1990 Jedna rzeźba, Galeria Przyjaciół AR 1992 Późny GOTYK, Galeria Dziekanka 2002 Wystawa Rzeźby, Galeria Fret a Porte, Warszawa 2004 Belmondo, Centrum Sztuki Zamek, Poznań 2009 Rzeźba, Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek 2010 Wejście Wyjście, Galeria Studio, Warszawa 2008 Spowiednik, Galeria 3a, Warszawa 2011 Salon Zimowy, Galeria Salon Akademii, WarszawaWystawy zbiorowe:

Obraz i ruch Muzeum Kinematografii, Łódź

1992 15 Młodych artystów z Warszawy, Galeria Podchmurna, Toruń

1993 Konsekwencje czasu, Galeria Appendix, Warszawa

1993 Stockholm Art Fair, Sztokholm

1989 Pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych Bildhauerweke Ars Polona, Dusseldorf i CRP Orońsko

1996 A.R. Galeria Przyjaciół, Królikarnia, Warszawa

1998-99 Figura w polskiej rzeźbie w XIX i XX wieku CRP Orońsko ,Zachęta, Warszawa

2004 Bunt i powinność, Galeria Zachęta, Warszawa

2005 Opcje Życia wg Leszka Kołakowskiego, Galeria Stara Prochownia, Warszawa

2011 Noc Muzeów, Studio Marmelada Warszawa

Uczestniczył również w pokazach prac pracowników Wydziału Rzeźby w Warszawie, brał udział w plenerach rzeźbiarskich oraz licznych konkursach plastycznych.


Aktualności