Począwszy od pierwszego roku nauki studenci uczestniczą w praktykach zawodowych. Praktyki częściowo organizowane są przez wspierające studentów i uczniów Akademickie Biuro Praktyk i Karier.  Biuro umożliwia studentom udział różnych projektach, co staje się przepustką do świata zawodowego. Co więcej, ABKiP wspiera Studentów w planowaniu i rozwoju własnej kariery zawodowej, zgodnie z posiadanymi kompetencjami i umiejętnościami.

Studenci WSA odbywają praktyki zawodowe m.in.

  • przy produkcjach filmowych,
  • przy realizacji seriali telewizyjnych,
  • podczas przedstawień teatralnych,
  • podczas realizacji reklam, teledysków, sesji fotograficznych, 
  • w projektach towarzyszącym ważnym wydarzeniom kulturalnym.

 Uczelnia z sukcesami współpracuje z czołowymi instytucjami kultury oraz uczestniczy w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i na Świecie prezentując, pełne twórczej wyobraźni prace studentów.

 Prace studentów były prezentowane w takich instytucjach jak:

  • Opera Drezdeńska w Niemczech,
  • Mazowiecki Teatr Muzyczny,
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie,
  • Politechnika Warszawska, 
  • Zamek Królewski w Warszawie, 
  • XVI Bal Niepodległości w Hotelu Bristol,
  • 58. Biennale Sztuki w Wenecji. 

ABKiP zapewniło realizację praktyk podczas:

  • przedstawień teatralnych współpracując z:
    – Teatrem Wielkim – Operą Narodową,
    – Teatrem Syrena,
    – Warszawską Operą Kameralną
  • przy największych polskich produkcjach telewizyjnych jak:
    muzyczny program All Together Now dla TV Polsat. 
    – kultowy program Saturday Night Live 2018 dla showmax.com,
    – program komediowy Drunk History – Pół litra historii dla Comedy Centra
    – polski film SF Angel.A w reżyserii Huberta Bąka.
  • przy charytatywnych pokazach mody na rzecz potrzebujących dzieci jak “Gala Gwiazd na Gwiazdkę”, „Zima mroźna nam nie groźna” które są wyjątkowym spotkaniem gwiazd, mediów i ludzi biznesu.

REALIZACJE

  • Współpraca przy filmach pełnometrażowych oraz programach telewizyjnych:

2019 r. “All Together Now” – program rozrywkowy, nadawany przez telewizję Polsat.
 2018 r. “Saturday Night Live. Polska” dla showmax.com.  https://wsa.art.pl/praktyki-studenckie-przy-programie-saturday-night-live-polska/
– 2018r. Drunk History–Pół litra historii, to polska wersja popularnego w Stanach Zjednoczonych programu komediowego.
2018 r. “W kawałkach” – film fabularny/projekt 30 minut.
Studentka III roku została asystentką głównego charakteryzatora oraz miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wykonywania efektów specjalnych. 
2017 r. Angel. A – polski cyberpunkowy projekt. Warszawa. Produkcja w klimacie Blade Runnera, w którą została zaangażowała się nasza studentka Anna Jurkowska.
– 2016 r. Show Polsatu “Twoja twarz brzmi znajomo” we współpracy z Endemol Shine Polska Sp. z o.o. Studenci WSA brali czynny udział w przygotowaniach pionu tancerzy. Mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami i kreatywnością wykonując charakteryzację postaci z uwzględnieniem współczesnego i stylowego charakteru, zgodnie z wytycznymi, które Studenci dostali od pionu produkcyjnego. Praktykanci pracowali w zespole Tomasza Matraszka oraz Agnieszki Jońcy.
– 2015 r. Show TVN “Szymon Majewski Show” oraz “Kuba Wojewódzki” , Top Model czy Project Runway/
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

We wcześniejszych latach Wyższa Szkoła Artystyczna brała udział w takich produkcjach jak:
– Mała dziewczynka z AK,
– Sierpniowe Niebo 63 dni chwały w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego
– 44 Epitafia Katyńskie autorstwa Macieja Dancewicza
– Tak bardzo Cię kocham w reżyserii Jarosława Michalczyka
– Warsaw by Night w reż. Natalii Korynckiej-Gruz,
– “Moje córki krowy” Kingi Dębskiej,
– średniometrażowy fabularny dramat historyczny DZIK w reżyserii Łukasza Chojeckiego
– Polska premiera filmu “Hobbit”
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

  • Pokazy mody:

Światowy sukces WSA w drezdeńskiej Operze, Niemcy/2016 r.

Wyższa Szkoła Artystyczna jako jedyna polska Uczelnia, miała szansę zaprezentowania twórczości swoich podopiecznych na scenie drezdeńskiej Opery. WSA znalazło się wśród najznamienitszych grup artystycznych z całego świata, takich jak francuski kabaret Lido de Paris oraz Cirque du Soleil. Pokaz WSA miał charakter majestatycznego spektaklu, w trakcie którego zaprezentowaliśmy 30 przepięknych, własnoręcznie szytych przez Studentów i Absolwentów WSA kostiumów.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Noc Muzeów. 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 r. Wyjątkowe święto kultury, sztuki i nauki.
Od 2015 roku współpracujemy z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i Akademią Wilanowską przy Nocy Muzeów.
2018 r. “Czar i wdzięk Niepodległej”.  Pokaz kostiumów inspirowanych latami 20 tymi.
2017 r. “VIVE La MODE – czyli Francuzki na polskim tronie”.  Pokaz kostiumów inspirowanych epoką baroku.
„Carpe 2016 r. Diem i Pudrowe Rokoko”, Pokaz kostiumów inspirowanych epoką rokoka.
2015 r. “W ogrodzie Króla Jana zakwitły kwiaty”.
  Pokaz kostiumów inspirowanych empire.
W ubiegłych latach podczas Nocy Muzeów współpracowaliśmy z Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz z Zamkiem Królewskim w Warszawie podczas akcji “Zamkowe inspiracje − kostium nie tylko historyczny”.  Kolejną przykładową realizacją był epokowy pokaz kostiumów inspirowanych kreacjami i sztuką okresu napoleońskiego. Pokaz organizowany w ramach Dnia Atrakcji wystawy „Napoleon i Sztuka”.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– The Make Up Day. 2016, 2017, 2018 rŚwięto Wizażu związane z aktualnymi trendami świata mody, wizażu i charakteryzacji.
2018 r. “Kobiety Świata” – pokaz, który inspirowany był egzotyką, folklorem i orientem.
2017 r. “Anioły i Demony”  – studenci mogli dowolnie zinterpretować jedną z podanych w temacie postaci.
2016 r. “Współczesne rokoko”  – pokaz rokokowych kostiumów inspirowanych współczesnością.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Święto Saskiej Kępy. PROM. 2018 r. – 26 maja na Saskiej Kępie było można poczuć się jak w międzywojennej Warszawie! Kostiumy inspirowane latami 20-tymi naszych Studentek wzięły udział w głównej pardzie jak i w sesji zdjęciowej wykonanej przez Piotra Krzywickiego – jednego z wiodących fotografów biznesowych polskiej edycji Newsweeka.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Bal Debiutantek. Politechnika Warszawska 2016, 2017, 2018 r.
2018 r. “Sacrum i Profanum”. Warszawa.
Jubileuszowy Bal Debiutantek, w którym co roku WSA bierze udział, odbył się w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej i wieńczył V edycję programu „Debiutantki” oraz nawiązywał do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie artystycznym przedstawiliśmy widowisko kostiumowe zatytułowane “Sacrum i Profanum – Królowe, anioły i demony”. Modelkami zostały Debiutantki VI edycji oraz tancerki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

2017 r. Karnawałowe widowisko. Warszawa.
W programie artystycznym pokazaliśmy prawdziwe karnawałowe szaleństwo – pokaz kostiumów autorstwa naszych Absolwentów  z  choreografią Pauliny Wycichowskiej. Pokaz Kostiumów został przeprowadzony w akompaniamencie “muzyki na żywo”.  “Pierwsze skrzypce” należały do wspaniałego Michała Jelonka.

– Współpraca przy charytatywnym pokazie mody. 2017 r.
“Gala Gwiazd na Gwiazdkę”.
Gala była wyjątkowym spotkaniem gwiazd, mediów i ludzi biznesu, ale także okazją do zaprezentowania kolekcji  Anny Cichosz – Fashion Designer oraz Doroty Goldpoint. Nasza Studentka Monika Krystyna Filipowska dzielnie reprezentowała WSA i zajmowała się pionem charakteryzacji dbając o wygląd popularnych aktorek m.in. Małgorzaty Potockiej, Teresy Lipowskiej, Joanny Kurowskiej i Elizy Gwiazdy. 

“Zima mroźna nam nie groźna”.  
To mikołajkowa impreza charytatywna na rzecz potrzebujących dzieci. W rolę modelek i modeli wcieliły się gwiazdy ekranu, polityki i dziennikarstwa. A nasze studentki Weronika Krawczak, Julia Trojak dzielnie zajmowały się pionem charakteryzacji przygotowując gwiazdy i dzieci do pokazu.

Polskie Radio. Bitwa Tenorów na Róże. 2016 r.
Postacie sceniczne stworzone w pracowni charakteryzacji Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie zostały włączone jako wizualne preludium towarzyszące III Bitwie Tenorów na Róże.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Współpraca z Ewą Minge podczas pokazu haute couture. 2015 r. 
WSA została partnerem pokazu i fundacji Black Butterflies. Studenci oraz absolwenci WSA, pod kierunkiem wykładowców: Joanny Minkiewicz, Aleksandry Plewako- Szczerbińskiej oraz Anety Mizery- Jąkalskiej, zadbali o wygląd i artystyczny wizerunek wszystkich modelek biorących udział w pokazie. Oprócz tradycyjnych makijaży fashion i fryzur, praktykanci wykonali spektakularne charakteryzacje, oparte na profesjonalnych efektach specjalnych, takich jak łysiny.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

Fashion Culture.  2014 r.
Międzynarodowy projekt powstały z inicjatywy Katarzyny Kwiatkowskiej -Działak, którego ideą jest promowanie młodych, dobrze zapowiadających się projektantów mody z Polski i z Wielkiej Brytanii. Podczas pokazów zaprezentowano prace studentów Wyższej Szkoły Artystycznej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Krakowskich Szkół Artystycznych, Międzynarodowej Szkoły Ubioru i Kostiumografii w Warszawie a także College London Fashion, Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

Dodatkowo braliśmy udział w Fatum Art ProjektGali Kobieta Roku Glamour, oraz podczas otwarcia STADIONU NARODOWEGO w Warszawie.

  • Teatry

– Estońska Opera Kameralna. Talin. 2018. „Tango – opera wg dramatu Mrożka w Tallinie” to projekt sfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 oraz programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.  
Wykładowczyni Joanna Minkiewicz oraz dwie studentki III roku charakteryzacji -Dominika Godziemba-Trytek oraz Monika Moskwa, były odpowiedzialne za wykonanie charakteryzacji do spektaklu.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

  – Opera Narodowa – Teatr Wielki. 2014-2019 r.
Akademickie Biuro Praktyk i Karier WSA daje studentom niepowtarzalną możliwość wzbogacania swoich umiejętności poprzez twórczy współudział w przygotowaniach wyjątkowych spektakli w Teatrze Wielkim.
2019 r. : “Rogoletto“, “Dama Kameliowa“, “Carmen“, “Tosca”.
2018 r. : “Straszny Dwór” ,“Poskromienie Złośnicy”.
2017 r. : “Choponiana/Bolero/Chroma” , Dziadek do orzechów“, “Czarodziejski Flet“, “Eros i Psyche“.
2016 r. : “Goplana“, “Pasażerka“, “Królewna Śnieżka”.
2015 r. : “Aida”.
2014 r. : “Kopciuszek”, “Dziadek do orzechów”, “Król Myszy”, “Trojan”, “Zwycięstwo nad słońcem”, “Solarize”. 
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Teatr Syrena “Alicja w Krainie Czarów”. 2017 r.
Podjęliśmy również współpracę z Teatrem Syrena, gdzie nasi studenci dzielnie pracowali podczas  warsztatów charakteryzatorskich   6. edycji jesiennych warsztatów teatralnych dla dzieci. Studentki WSA prowadzące Anna Maczakra Jurkowska, Karolina Olczyk wymyśliły sporo zadań.
Przykładowe zdjęcia z realizacji: (Alicja w Krainie Czarów / fot. Krzysztof Bieliński)

– Teatr Polski. Udział podczas Festiwalu Mozartowskiego. Warszawa, 2017 r. 
WSA wzięło udział w koncercie kończącym 27. edycję Festiwalu Mozartowskiego, który odbył się w Teatrze Polskim. Podczas wydarzenia wprowadziliśmy gości w klimat epoki. Na potrzeby produkcji przygotowaliśmy łącznie 12 kostiumów wykonanych przez Studentki WSA.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

Opera Kameralna. Prapremiera opery “Tango”. Współpraca charakteryzatorska. Warszawa, 2017 r.
Podczas światowej prapremiery opartej na dramacie Sławomira Mrożka, w przygotowaniach charakteryzatorskich uczestniczyła Wyższa Szkoła Artystyczna: wykładowczyni Joanna Minkiewicz oraz dwie praktykantki, tj. Dominika Godziemba-Trytek oraz Monika Moskwa. 
– Teatr Collegium Nobilium.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Teatr Sceny Głównej Handlowej. Warszawa, 2016 r.
– Teatr Muzyczny Roma. Warszawa, 2015 r. Spektalke: “Koty”, “Taniec Wampirów”, “Upiór w Operze”, “Deszczowa Piosenka”, “Alladyn Jr”, “Ale Musicale” oraz “Mały Książe”
– Teatr Montownia. Warszawa, 2014 r. “Calineczka dla dorosłych” wg “Calineczki” Hansa Christiana Andersena. Adaptacja i reżyseria: Teatr Montownia i Teatr Papahema”. 
Współpracowaliśmy również z Teatrami Rampa, Bajka oraz z Teatrem Witkacego w Zakopanem.
Nasi studenci zajmowali się również charakteryzacją w  Teatrze CoMeta przy spektaklu „Meeting“ oraz pomocą charakteryzatorską przy legendarnym spektaklu “Kolęda-Nocka. 30 lat później”, oraz przy spektaklu “Klatka Wariatek” w Teatrze Komedia.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

  • Spoty reklamowe / Sesje zdjęciowe

Studenci uczestniczą w praktykach zawodowych przy sesjach zdjęciowych oraz przy spotach telewizyjnych, wizerunkowych i instruktażowych. Uczą się pracy z fotografem, reżyserem, aktorem, modelką. Szlifują umiejętności pracy w zespole, efektywnej komunikacji, szybkiego reagowania na zmiany. 

– 2018 r. Sesja zdjęciowa podczas Balu Debiutantek na Politechnice Warszawskiej.
– 2018 r. Realizacja wyjątkowej, charytatywnej sesji zdjęciowej w ramach świątecznych warsztatów kreatywnych. “W tym roku postanowiliśmy podzielić się częścią naszej codziennej pracy i pokazać dzieciom i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Piasecznie sesję fotograficzną od kuchni. Zaprosiliśmy ich do studia, na spotkanie z profesjonalnym fotografem. To właśnie oni wystąpili jako nasi modele. Był to dzień pełen radości i magii”-mówi organizator. Foto: Arek Wiedeński Fotografia, Mua/Hair: Studentki WSA Martyna Dobrowolska Make Up Artist & Stylist, Weronika Olczyk, Kinga Cypryńska, Organizator: IQ Marketing Poland
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– 2017 r. Realizacja sesj i zdjęciowej dla Fundacji JEDYNA TAKA.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:


2016 r. Spot reklamowy “Dobenox” – we współpracy z kostiumografem Jolą Stefańską – założycielką Imagemakers imagemakers.pl, stylistką, charakteryzatorką, makijażystką oraz absolwentką WSA.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– 2016 r. Realizacja dyplomowej sesji pt. “Zapisane na ciele – tatuaż przestępczy”.  Foto: A.Dzięgielewski.  Sesja miała w zamyśle odtworzenie tatuaży, które wykonywali sobie „przestępcy” w XIX wieku. Inspiracją była książka Cesare Lombroso „Tatuaż przestępcy” – człowieka zbrodniarza w stosunku do antropologii, jurysprudencji i dyscypliny więziennej wydanej w 1891 r.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 r.Realizacja zdjęć promocyjnych poprzedzających uroczystą Galę Miss Akademii Wychowania Fizycznego. WSA chętnie wspiera wszelkie działania studenckie oraz międzyuczelniane. Nasi studenci odpowiedzialni byli za wykonanie charakteryzacji i fryzur wszystkim uczestniczkom konkursu.

Kampanie społeczne
2015 r. Realizacja  kampanii reklamowej   “Nie kupuj żywych karpi” we współpracy z agencja reklamową http://www.closbrothers.pl,”Szlachetna Paczka”. Podczas tych spotkań mieli okazję pracować m.in. z Małgorzatą Kożuchowską, Diablo Włodarczykiem, Barbarą Kurdej- Szatan, Julią Kamińską czy najmłodszymi aktorami serialu TVP „Rodzinka.pl”.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

  • Wernisaże / Eventy / Wystawy

– Wystawa kostiumów w gablotach Muzeum Pałacu w Wilanowie.
2018 wystawa inspirowana modą lat 20-tych “Czar i wdzięk Niepodległej”
2017 wystawa inspirowana epoką rokoka “Carpe diem i pudrowe rokoko”
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Otwarcie wystawy Piotra METZA we współpracy z Galerią Ney Galery&Prints, Warszawa, 2017 r.
WSA podjęło współpracę z galerią Ney Gallery&Print podczas wystawy eksponatów pochodzących z prywatnej kolekcji szefa muzycznego Trójka – Program 3 Polskiego Radia Piotra Metza – fana i kolekcjonera wszystkiego, co dotyczy epoki “Lucy in the Sky with Diamonds”. Podczas wernisażu ukazały się prawdziwe postacie samych Beatlesów ubranych w paradne stroje tytułowej orkiestry sierżanta Pieprza. Studentki zaangażowane w projekt: Karolina Olczyk, Aleksandra Bryzek, Olivia Nowicka, Daria Herbut, Klaudia Kot.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Twójratownik.pl.
W proces produkcji filmu Twójratownik.pl – szkolenie i zabezpieczenia medyczne zaangażowane były Studentki WSA Magdalena Bukowska i Anna Jurkowska, które wykonały efekty specjalne typu rany, zadrapania.
– Agencja Boom.
Studenci mieli okazję odbyć praktyki podczas festiwalu dla Warszawskiego Metra, gdzie wykazali się umiejętnością wykonywania tatuaży oraz makijaży w stylu pirackim. Pokazy były jednym z wielu atrakcji artystycznych tego festiwalu. Organizatorem była agencja BOOM Bardzo Oryginalna Oferta Marketingowa Sp. z o.o.
– Grupa RMF FM.
Corocznie realizujemy praktyki dla Halloween Party RMF FM. Najstraszniejsze makijaże ociekających krwią lub Beauty halloween okazały się dla Studentek świetną zabawą i doskonaleniem umiejętności. – 
– Otwarcie wystawy Studentów “Kobierce”, 2014 r.
– Otwarcie wystawy Studentów “Czerń i Biel”, 2012 r.
– Gaja Zielona Ziemia. Zakopane, 2012 r.

  • Projekty artystyczne

–  Kongres Rysownika Pawła Althamera. 2018 r.
Projekt artystyczny realizowany według autorskiego projektu Pawła Althamera. Otwarty warsztat komunikacji obrazem.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

–  Targi Warsaw Comic Con. 2017, 2018 r.
Na naszym stoisku  można poznać tajniki technik teatralno- filmowych, niezbędnych do tworzenia kreacji rodem z anime, mangi, filmu czy gier.
 Na scenie głównej zadebiutowała z pokazem charakteryzacji nasza studentka Magdalena Bukowska oraz Klaudia Kot.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

WSA we współpracy z Selective Professional Polska brała udział w targach fryzjerskich KREATOR 2017 odbywających się w Poznaniu.  
Podczas trwania targów Studentki Uczelni zaprezentowały swoje epokowe kreacje w pokazie łączącym historyczne kreacje z nowoczesnym fryzjerstwem stylistów Selective Professional Polska.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

Finał konkursu makijażowego w WSA. Warszawa, 2017 r.
Make-up Artist Challenge to pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu wizażowego organizowanego przez Wyższą Szkołę Artystyczną oraz Euphora Grzegorz Wnęk.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

W Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się uroczysta Gala organizowana przez Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie pn. „Echa Drezdeńskiego Balu”. Warszawa, 2016 r.
Galę poprowadził prezenter i konferansjer – Conrado Moreno. Podczas Gali “Echa Drezdeńskiego Balu” zostanie otwarta została wystawa niezwykłych fotografii dokumentujących kreacje autorstwa Studentów i Absolwentów Uczelni oraz zaprezentowana projekcja multimedialna z pokazu przygotowanego przez WSA specjalnie na bal w słynnej Semperopera w Dreźnie. Film ukazał zarówno występ młodych artystów, jak i kulisy tego niezwykłego wydarzenia.
Przykładowe zdjęcia z realizacji:

– Duchy StarówkiGry Miejskie, Noc Warsa i Sawy, Obudź Warszawę, Festiwalu Przemiany, PowiśleniachReducie w Łazienkach Królewskich, festiwalu ulicznym Dziady na Tarczyńskiej czy Park rzeźby na Bródnie organizowanym we współpracy ze światowej sławy artystą Pawłem Althamerem, między innymi “Park rzeźby na Bródnie”.
Wzorcownia Culture- Fashion Mix konkurs dla studentów WSA którego finał mogliśmy podziwiać w centrum Warszawy.
Body art convention gdzie na scenie studenci prezentują swoje prace w dziedzinie body painting.
Festiwale kulturalne: m.in. Festiwal UFO w LO Batorego, Festiwal Flak w LO Cervantesa, Festiwal Teatralny w LO Kochanowskiego, FilmFest w LO Słowackiego czy Dni Designu w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie.