Dodano

Światowy sukces – muzealne Oscary w rękach twórców z Fundacji Wyższej Szkoły Artystycznej

Muzealne Oscary w naszych rękach!

W nocy z 26 na 27 kwietnia w USA podczas MUSE Award 2015 w Atlancie statuetki otrzymały dwie głośne polskie produkcje, przy których pracowali twórcy z Fundacji Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie! Pierwsza nagroda została przyznana za filmy rekonstrukcje dla Muzeum w Treblince, druga nagroda dla projektu Faras 3D za produkcję stereoskopową dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Przy obu tych produkcjach pracował Robert Manowski – rektor WSA, który wraz z reżyserem Władysławem Jurkowem odebrał statuetki podczas oficjalnej Gali w Atlancie.

Wielkie gratulacje dla całego zespołu, wszystkich twórców, między innymi dla Władysława Jurkowa, Darii Tarara, Agnieszki Boryczko, Rafał Witeckiego (wykładowcy WSA), Mario Zdanowskiego oraz dla wszystkich z Wyższej Szkoły Artystycznej, którzy brali udział w projekcie m.in. Kasi Brauła i Moniki Braksal.

To wielki światowy sukces polskich twórców!

FARAS 3D

Przypomnijmy, iż 17 października 2014 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie miało miejsce uroczyste otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Stałą ekspozycję Galerii wzbogaca m.in. nagrodzony na MUSE Award 2015 film stereoskopowy Faras 3D. Przy jego realizacji pracowała grupa wybitnych twórców i realizatorów m.in.: reżyser Władysław Jurkow, Rektor WSA Robert Manowski, architekt Daria Tarara, video-graficy – Agnieszka Boryczko, Rafał Witecki i Mariusz Zdanowski i wiele innych osób. Wspólne twórcze doświadczenie pozwoliło na realizację dzieła, jak do tej pory wyjątkowego w polskim muzealnictwie. W trakcie realizacji zdjęć do filmu w technice 3D kręconych z udziałem autentycznych fresków z Galerii Muzeum Narodowego uczestniczyły zespoły z pracowni Sztuki Nowych Mediów i Pracowni Charakteryzacji Wyższej Szkoły Artystycznej (Katarzyna Brauła, Monika Braksal).

Film stereoskopowy Faras 3D porusza zmysły, dlatego w autentyczny sposób pozwala na ponowne odkrycie unikatowych zabytków sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego – obejmującego VIII – XIV wiek. Ma za zadanie przypomnienie największego odkrycia w historii polskiej archeologii oraz popularyzację dziedzictwa prof. Kazimierza Michałowskiego. Dzięki współpracy specjalistów od nowoczesnych technologii audiowizualnych z wybitnymi polskimi archeologami, powstała filmowa rekonstrukcja Katedry z Faras odkrytej przez prof. Michałowskiego w 1961 r. Zastosowanie grafiki komputerowej i techniki filmowej 3D oraz rekonstrukcji historycznych (Miasto Ruin, Warszawa 1935) pozwoliło na stworzenie filmowej wizualizacji, dającej publiczności wrażenie przebywania we wnętrzu Katedry, która nie istnieje od 1000 lat.

Dzięki zaufaniu dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie oraz wyróżnieniu MUSE Awards American Alliance of Museums polskim twórcom udało się postawić pierwsze kroki w poszukiwaniu nowego języka opowiadania obrazem plastycznym kierując go do przestrzeni publicznej. Wierzymy, iż pierwsze międzynarodowe sukcesy mogą okazać się znaczące dla twórców multimedialnych w procesie przecierania nowych obszarów aktywność stereoskopowej.


TREBLINKA

Treblinka – Prawda i Pamięć – projekt nagrodzony na MUSE Award 2015 – Projekt Fundacji Wyższej Szkoły Artystycznej – Homo Faber zrealizowany w ramach obchodów 70. Rocznicy Buntu Więźniów Obozu Zagłady w Treblince.

Głównym celem realizacji projektu prezentacji multimedialnej “Treblinka – Prawda i Pamięć” było przygotowanie multimedialnych materiałów ekspozycyjnych i dydaktycznych poświęconych historii Obozu Śmierci w Treblince i polityce Zagłady realizowanej przez niemieckich nazistów w czasie II Wojny Światowej, a także modernizacja stałej ekspozycji Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Na ekspozycji w Muzeum pojawiły się pierwsze multimedialne prezentacje. Ekspozycja została dostosowana do oczekiwań współczesnych widzów, zwłaszcza młodej publiczności obytej z nowoczesnymi formami przekazu audiowizualnego. Projekt wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom wprowadził nowoczesne środki audiowizualne służące do narracji o historii obozu. Zastosowanie grafiki komputerowej i technik filmowych (wizualizacja 3D) pozwoliło na stworzenie nowej formy ekspozycji i pomocy dydaktycznej w formie multimedialnego DVD, które będzie wykorzystane także w szkołach, ośrodkach edukacji historycznej i zagranicznych placówkach MSZ (konsulaty, ośrodki kultury polskiej, ambasady).

Wirtualna Makieta Obozu Zagłady w Treblince. W oparciu o relacje świadków i materiały archiwalne zgromadzone w muzeach Yad Vashem, Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince powstała komputerowa makieta obozu w technice 3D. Zespół artystów działających w dyscyplinie nowych mediów we współpracy z historykami specjalizującymi się w historii obozów koncentracyjnych stworzyli model obozu, w którym przedstawione są zabudowania i inne elementy obozu oraz procesu zagłady, jakie miały miejsce w Treblince.

Projekt realizowany był we współpracy z muzeami Yad Vashem w Jerozolimie oraz Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Aktualności