Dodano

Akcja plenerowa-Portret Europy

Logo WSA / Charakteryzacja

Specjalnie ucharakteryzowane modelki na postacie znane z malarstwa europejskiego doskonale przyciągały wzrok i zaangażowały warszawskich przechodniów. Uczestnicy projektu dokonali wielu metamorfoz modelek i niezwykłych przemian, zapraszając odbiorców do podróży w czasie. W parku dzięki ożywionym przedstawieniom znanym tylko z malarstwa lub ze starych fotografii można było zobaczyć jak wyglądali ludzie w Europie dawniej. Tematem projektu grupy artystycznej Wyższej Szkoły Artystycznej jest promowanie bogactwa kulturowego Unii Europejskiej poprzez działania artystyczne, charakteryzatorskie i teatralne. Nasz projekt został zrealizowany poprzez wykorzystanie techniki teatralno-filmowej, charakteryzacji wprowadzonej do działań ulicznych – miejskich (artystyczny stylowy performance). Plastycznym sednem projektu było stworzenie zbiorowego portretu Europy w formie ożywionych postaci wyjętych z europejskiego malarstwa w technice realizacji charakteryzatorskich prac.

Dzięki sztuce teatralnej można było ożywić ikony malarstwa europejskiego, zafascynować się kulturą danego państwa Unii Europejskiej lub konkretną prezentowaną postacią. Warszawski Parku Szczęśliwicki stał się miejscem i konwencją nietypowego spotkania trzech pokoleń warszawiaków z kulturą, gdzie ulica i plener stają się sceną. Charakteryzatorki wykonały skomplikowane kreacje według autorskich projektów i wszystko bezpośrednio na oczach warszawiaków. W ciekawy sposób ujawniły swój praktyczny warsztat artystyczny a następnie pozowały do zdjęć i wchodziły w interakcje z zaciekawionymi przechodniami.

Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia akcji plenerowej w ramach naszego projektu pt. ,,Portret Europy” (realizowanego dzięki programowi Młodzież w działaniu) wszystkim osobom i instytucjom wspierającym: animatorce sztuki Marlenie Zynger, artystce  Malwinie de Brade,  Centrum Artystycznemu Radomska 13, filii Ośrodka Kultury Ochoty oraz wszystkim aktywnym z Wyższej Szkoły Artystycznej i Aktywnego Studium PlastycznegoTechnik Teatralno Filmowych.

Akcja plenerowa ,,Portret Europy” będzie miała swoją drugą odsłonę dla mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy i zostanie wzbogacona o postacie inspirowane europejską sztuką sakralną (które zostaną włączone do pomysłu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera).  W związku ze zmianą terminu realizacji działań plenerowych projektu Portret Europy w warszawskim Parku Bródnowskim (która spowodowana jest przesunięciem planowanej imprezy uroczystego otwarcia organizowanej przez Bródnowski Park Rzeźby) planujemy dwie akcje plenerowe. Fakt zmiany jest korzystny dla promocji działań charakteryzatorek i uzyskania grupy odbiorców nie tylko na Bródnie. Działania plenerowe realizowane w ramach projektu zostały czasowo zsynchronizowane z realizacjami artystycznymi w ramach starań Miasta Stołecznego Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 co pozwoliło uzyskać większy zainteresowanie.

Wszystkie projekty ,,Portret Europy” dofinansowane w ramach programu „Młodzież w działaniu”


Aktualności