Wyższa Szkoła Artystyczna w Teatrze Muzycznym Roma

Wyższa Szkoła Artystyczna w Teatrze Muzycznym Roma
W roztańczonym świecie musicalu
j
W sezonie 2012/ 2013 Wyższa Szkoła Artystyczna odniosła wiele sukcesów zarówno na polu naukowym jak i artystycznym. Do największych osiągnięć tego roku z pewnością można zaliczyć współpracę z Teatrem Muzycznym Roma, jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych scen musicalowych w Polsce! Zespół WSA sprawuje opiekę charakteryzatorską nad wszystkimi próbami oraz spektaklami zarówno repertuarowymi jak i wyjazdowymi Teatru Roma. Jest to wielkie wyróżnienie dla Uczelni oraz jej studentów, którzy stają przed niepowtarzalną szansą tworzenia i kreowania zupełnie nowej i niezwykle fascynującej rzeczywistości musicalowej.
Artystyczna zawierucha, gorąca atmosfera, dużo brokatu i kolorowych piór. Zewsząd rozbrzmiewa muzyka, słychać głosy zza sceny oraz nawoływania inspicjenta. Na kilka chwil przed spektaklem charakteryzatornie i garderoby tętnią życiem. Wszędzie błyszczą się cekiny i lśnią materiały. Aktorzy w pośpiechu przywdziewają estradowe kreacje, zakładają peruki, nucą pod nosem znane melodie i powtarzają taneczne kroki. Ostatnie poprawki charakteryzatorskie, ostatnie upięcia i gesty. Za chwilę magia i czar olśni widzów, którzy przeniosą się do prawdziwej bajki Teatru Muzycznego Roma…
Świat za kulisami
W charakteryzatorniach praca wrze. Im bliżej spektaklu, tym więcej emocji. „Często zdarza się, że aktor przychodzi na kilka minut przed rozpoczęciem spektaklu. Musimy zrobić wszystko, by w czasie 5-15 minut wykonać profesjonalny makijaż według zakładanego projektu. Bywa, że ostatnie poprawki nanosimy w biegu, na kilka chwil przed wyjściem aktora na scenę.” mówi Magda studentka Wyższej Szkoły Artystycznej. „W teatrze nauczyłam się opanowania i trzymania emocji na wodzy. To naprawdę jest praca w ekstremalnych warunkach, pod presją czasu i o podwyższonym ryzyku” dodaje śmiejąc się. Nie bez znaczenia tylko najlepsi studenci i absolwenci WSA zostali wybrani do pracy w Romie. Liczy się profesjonalizm, umiejętności oraz zdolność do odnalezienia się w trudnych sytuacjach. Opiekę nad zespołem sprawują doświadczone charakteryzatorki WSA Karolina Ryciak i Aleksandra Wichowska oraz fryzjer Grzegorz Szczuka. „Pracują z nami najlepsi z najlepszych. Nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej” śmieje się Karolina i podkreśla, że praca charakteryzatora to praca zespołowa, gdzie każdy musi się nawzajem wspierać i ciężko pracować na wspólny sukces. Zespół Wyższej Szkoły Artystycznej tworzy piętnastu charakteryzatorów oraz pięciu fryzjerów, którzy pracują przy wszystkich spektaklach granych w Teatrze Roma, zarówno tych na dużej scenie, która może jednorazowo pomieścić 947 widzów, jak i na nowo powstałej, kameralnej scenie novej. W obecnym repertuarze Romy niesłabnącą popularnością cieszy się Deszczowa Piosenka w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Widowisko zobaczyło już ponad 200 000 widzów, którzy 16 listopada będą mieli okazję po raz 250 obserwować artystów tańczących w strumieniach prawdziwego, jesiennego deszczu! Równolegle w ramach cyklu Disney Teatr Młodych grany jest Aladyn JR, inscenizacja typu non-replica production również w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Piękna opowieść o przyjaźni, zaufaniu i bezinteresownej miłości jest pierwszym projektem TM Roma we współpracy z Walt Disney Company. Charakteryzatorzy Wyższej Szkoły Artystycznej pracują także przy wszystkich spektaklach granych na scenie novej, takich jak Berlin, czwarta rano w reżyserii Łukasza Czuja, Progressive – eliminacje w reżyserii Zbigniewa Zamachowskiego z udziałem Kasi Groniec, Zdobyć. Utrzymać. Porzucić z udziałem trzech znakomitych aktorek: Katarzyny Zielińskiej, Katarzyny Żak i Olgi Bończyk oraz Całujcie mnie wszyscy w odbiornik Jerzego Satanowskiego. “Lokomotywą” sceny novej jest spektakl Tuwim dla dorosłych w reżyserii Jerzego Satanowskiego, z którym Roma jeździ po całej Polsce. Ciekawie zapowiada się także Proces według powieści Franza Kafki, który rusza już 15 listopada. W repertuarze znajdują się także propozycje dla nieco młodszej widowni. Dużą popularnością cieszy się Mały Książe oraz Adonis ma gościa w reżyserii Freda Apke.
Prestiż i uznanie
Teatr Muzyczny Roma pod dyrekcją Wojciecha Kępczyńskiego to jedna z największych scen musicalowych w Polsce. Realizująca inscenizacje światowej klasyki musicalowej, ma na celu popularyzację musicalu, jako gatunku zarówno wśród dojrzałej publiczności, jak i dzieci i młodzieży. Odpowiednie przygotowanie i dobra energia w zespole sprawia, że efekt końcowy zadowala nawet najbardziej wymagającą publiczność. Na pytania dziennikarzy, w jaki sposób od tylu lat udaje się realizować tak wspaniałe produkcje, dyrektor Teatru Muzycznego Roma odpowiada: muszę powiedzieć, że to wszystko się udaje dzięki ludziom, którzy ze mną współpracują. Ja sam na pewno nie dałbym sobie rady. Na wspólny sukces pracuje cały sztab profesjonalistów, którzy wykonują swoje obowiązki najlepiej jak potrafią. Z teatrem współpracują wybitni twórcy m.in. kostiumograf Dorota Kołodyńska, scenograf Boris Kudlička, stylistka fryzur Jaga Hupało, charakteryzator Sergiusz Osmański oraz Roman Polański. Do tego znakomitego grona w tym roku dołączyła także Wyższa Szkoła Artystyczna, która po raz kolejny nawiązała współpracę charakteryzatorską z Romą. W 2004 roku studenci ASTTF wykonywali większość charakteryzacji do polskiej prapremiery światowej sławy musicalu Koty. Powodów do dumy nie brakuje zarówno studentom jak i władzom Uczelni. Wyższa Szkoła Artystyczna jest bowiem jedną z najlepszych szkół w Polsce zajmujących się nauczaniem charakteryzacji teatralno- filmowej. Liczne sukcesy studentów i absolwentów Uczelni dowodzą jakości i profesjonalizmowi kształcenia w tym zakresie. Sprawiają, że sztuka charakteryzacji rozwijając się na wielu płaszczyznach artystycznych, zyskuje nowe, szalenie interesujące i różnorodne oblicze, a sam charakteryzator staje się kreatorem rzeczywistości i pełnowartościowym artystą.
Tekst: WSA
Foto: Malwina de Brade