TREBLINKA – Prawda i Pamięć

Treblinka – Prawda i Pamięć to projekt Fundacji Wyższej Szkoły Artystycznej – Homo Faber zrealizowany w ramach obchodów 70. Rocznicy Buntu Więźniów Obozu Zagłady w Treblince.
Celem projektu było przygotowanie multimedialnych materiałów ekspozycyjnych i dydaktycznych poświęconych historii Obozu Śmierci w Treblince i polityce Zagłady realizowanej przez niemieckich nazistów w czasie II Wojny Światowej.
Główny celem realizacji projektu prezentacji multimedialnej “Treblinka – Prawda i Pamięć” tj. była modernizacja stałej ekspozycji Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Na ekspozycji w Muzeum pojawiły się pierwsze multimedialne prezentacje. Ekspozycja została dostosowana do oczekiwań współczesnych widzów, zwłaszcza młodej publiczności obytej z nowoczesnymi formami przekazu audiowizualnego. Projekt wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i wprowadza nowoczesne środki audiowizualne do narracji o historii obozu.
Wirtualna Makieta Obozu Zagłady w Treblince. W oparciu o relacje świadków i materiały archiwalne zgromadzone w muzeach Yad Vashem, Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince powstała komputerowa makieta obozu w technice 3D. Zespół artystów działających w dyscyplinie nowych mediów we współpracy z historykami specjalizującymi się w historii obozów koncentracyjnych stworzą model obozu, w którym są przedstawione zabudowania i inne elementy obozu i procesu zagłady jaka miała miejsce w Treblince. Dzięki realizacji projektu w Muzeum w Treblince wprowadzone zostały nowe standardy wystawiennicze oraz upowszechniona nowa forma uczestniczenia w kulturze. Wykorzystanie techniki wizualizacji 3D, cieszącej się ogromną popularnością zwłaszcza młodej widowni, pozwoli na pozyskanie wielu nowych widzów, którzy być może nigdy dotąd nie byli w Muzeum i nie słyszeli o Buncie w Treblince.
autor realizacji architektonicznej 3D: Daria Tarara
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki decyzji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Zespół artystów i realizatorów:
Władysław Jurkow – reżyser, inicjator i pomysłodawca projektu
Robert Manowski WSA – opiekun i koordynator artystyczny
Daria Tarara – architekt, autor realizacji architektonicznej 3D
Agnieszka Boryczko – animator, grafic designer
Mariusz Zdanowski – animator, grafic designer
Rafał Witecki – montaż i mastering
Pracownia animacji i grafiki komputerowej
Wyższej Szkoły Artystycznej – Sztuka Nowych Mediów
w partnerskiej współpracy z firmami medialnymi:
Arkadia Film, Montażownia, Rekontrplan.